04.04.2008 - 11:15
Sain pyynnön kakusta, jossa esiintyisi Peppi Pitkätossu jollakin tavalla. No, ensin jo teinkin melkein valmiiksi maalauksen pepistä ja hevosesta, mutta sitten löysin idean netistä tähän kakkuun. Ikäväkseni en enää löytänyt sivustoa uudelleen, mutta aika samanlainen alkuperäinen kakku oli.



Täytteenä on mansikkamousse, päällä marsipaani (kuva maalattu elintarvikeväreillä) ja välissä hieman sokericremeä, kuten myös alapursotukset.
Kakku on tarkoitus tarjoilla vasta huomenna, mutta piti tänään jo olla valmiina, joten nyt leipuri jännittää kestääkö marsipaani vettymättä... Toivotaan!!!

Onnea sankarille!!


Hannan Keittiön Hanna kirjoitti 04.04.2008 - 11:29
Voi, tämä on ihana ja hauska! =)
Kivanlainen uusi toteutustapa.
Heli kirjoitti 04.04.2008 - 11:43
Eksyin tänään ensimmäistä kertaa blogiisi ja ei voi kyllä kuin ihailla. Aivan mahtavia tuotoksia!
Pia kirjoitti 04.04.2008 - 15:17
Pirteä!!!
Epa kirjoitti 04.04.2008 - 22:14
Voi miten kerrassaan ihana Peppi Pitkätossu kakku =) !
Aivan ihana. Ja värit on myös just nappiin.
SweetCake Eija kirjoitti 05.04.2008 - 11:38
Wautsi!! Kiva kakku! Varmasti Peppi-fanille mieluinen =)
Pullahiiri kirjoitti 05.04.2008 - 11:47
Kiitokset kommenteista! Itse halusin kakusta tuollaisen keväisen pirtsakan, niin kuin Pia mainitsi, vaikka meillä päin ei tänään niin kaunista auringonpaistetta olekaan kuin eilen:o)
kyökkipiika kati kirjoitti 05.04.2008 - 12:10
Ihana! Kivat pirteät värit. Mun silmääni näyttää vähän kolmiulotteiselta? Oletko kohottanut kuvaa jollakin vai harittaako mulla silmät? :)
Pullahiiri kirjoitti 05.04.2008 - 12:53
Kyökkipiika Kati: Kiitos! Ei tuo kyllä ole kolmiulotteinen eli tuo kuva on maalattu "irralliselle" marsipaanille ja sitten nostettu marsipaanilla kuorrutetun kakun päälle.
Rouva Täytekakku kirjoitti 05.04.2008 - 23:11
Aivan ihanat värit tässä kakussa, onnistunut yhdistelmä :)
tikkunekku kirjoitti 06.04.2008 - 13:29
Ihana, hyvänmielen kakku!! Värit on niin mukavan pirteät ja Peppi taidokkaasti tehty, vau!!
Paula kirjoitti 06.04.2008 - 15:33
Hyvälle tuulelle tulee ku kattoo tuota kakkua! Ihanan pirtsakka!=)
Pullahiiri kirjoitti 06.04.2008 - 17:08
Kiitokset! Ihanaa, jos tämä blogin kautta voi saada ihmisiä hyvälle mielelle :o) Te saatte minut näillä ihanilla kommenteilla!!
papu kirjoitti 07.04.2008 - 18:17
sulla on kivoja ruokia sun sivuilla tosi kivat=)
Essuliini kirjoitti 07.04.2008 - 21:46
Tosi kiva toteutus, ja ihanat pirteät värit olet valinnut! Kaunis kakku! :)
Pullahiiri kirjoitti 08.04.2008 - 11:35
Kiitos Papu ja Essuliini!
Hellapoliisi kirjoitti 08.04.2008 - 12:16
Moi! Vitsi mitä taidonnäytteitä täältä löytyy=)
Ihania!
Laitan sulle pyytämäsi reseptin meiliin kunhan saan toivottavasti tänään illalla hiireni toimimaan (tippui juuri lattialle...ja ilman sitä tämä on hieman hankalaa ja hidasta.) Jos unohdan, laita viestiä;)
Pullahiiri kirjoitti 08.04.2008 - 18:43
Hellapoliisi: Kiitos jo etukäteen siitä reseptistä!!! Niin ja kiitos ihanasta kommentistasi! Odottelen postia:o)
Hellapoliisi kirjoitti 09.04.2008 - 14:06
Hiireni hajosi eilen enkä pystynyt sulle toimittamaan reseptiä. Piti sitten tänään aamusta tehdä kakku niin saat ohjeen=)
Nyt on hiirikin taas kunnossa ja täytyykin pitää se pois lasten ulottuvilta...ohje löytyy mun sivulta, haetko sieltä....
Jenni kirjoitti 14.04.2008 - 14:30
Mielettömän hienot sivut sinulla! Vakiokävijä olen vaikken olekaan kommentoinut.Linkitän sinut, sopii kai..
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

www.pullahiiri.com

Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan!

Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun.

Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien.

Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com.

Taru Vihavainen

PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJA JULKAISTAAN HELMIKUUSSA 2012. KAKKUKILPAILU ALKAA 15.2.2012.


Kävijälaskuri

Ilmainen www-laskuri

11.12.06 lähtien
Ja kävijälaskuri taas sekoilee
16.6.2007
Kurkistus blogiini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

   

 



 
   








 

























 

Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!


Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!

 


Yhteystiedot

Pullahiiri

sähköpostiosoite

pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois)

(Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012)

})();