|
10.08.2008 - 21:30
Löysin hyvän kuuloisen marjapiirakkaohjeen jo aikaisemmin kesällä Tenava-lehdestä (3/08). Ohje oli poimittu lehteen Pikkumimmien keittokirjasta. Olimme taas mökillä äitini ja lasteni sekä vielä kummipoikani kanssa vadelmia poimimassa ja pitihän niistä metsävadelmista lapsille jotain leipoa. Viime reissulla teimme veneretken marjanpoiminnan jälkeen ja silloin oli tarjolla metsämansikka- ja vadelmamuffinseja. Helpompaa retkievästä kuin piirakka:o)
![]() Tässä ohje: Pohja: 150g huoneenlämpöistä voita 1 dl sokeria 1 kananmuna 1 1/2 dl vehnäjauhoja 1 1/2 dl graham-jauhoja (minä laitoin kokonaan vehnäjauhoilla) 1 tl leivinjauhetta täyte: 1/2dl sokeria (laitoin varmaan tuplamäärän:o) ) 1 tl vaniljasokeria 1 kananmuna 2 dl kermaviiliä (tai soijakermaa) Mansikoita, vadelmia, mustikoita tai muita marjoja Säädä uuni 200 asteeseen. Vatkaa sähkövatkaimella voi ja sokeri vaahdoksi. Lisää kananmuna ja vatkaa hetki. Sekoita jauhot toisessa kulhossa keskenään ja lisää ne voi-sokeriseokseen. Painele pohjataikina piirakkavuokan pohjalle ja reunoille. Valmista täyte. Vatkaa sokerit ja kananmuna vaahdoksi. Sekoita kermaviili haarukalla vaahdon joukkoon. Lisää marjat (voit laittaa marjat myös joko piirakkapohjan päälle ennen täytettä tai vasta ripotella täytteen päälle). Kaada täyte pohjan päälle ja paista ohjeen mukaan n. 35 minuuttia. Minä pidin kyllä melkein tupla-ajan:o)
Anulilli kirjoitti 12.08.2008 - 08:28
Kauniin näköinen piirakka! Ja varmasti maukas. Nuo mokkapalatkin kuulostavat hyviltä. =)
|
Kirjoittaja
Pullahiiren leivontanurkka Taru Vihavainen
Sivut sisältävät lähinnä omia leipomuksiani. Olen ihan tavallinen kotiäiti ja rakastan kovasti leipomista. Välillä onnistun hyvin ja välillä uunissa käryää... Reseptit ovat vapaassa käytössä, mutta ethän kopioi kuvia blogistani! Voit lähettää minulle sähköpostia osoitteeseen: pullah( a )suomi24.fi Kategoriat
Arkisto
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!
Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!
Yhteystiedot
Pullahiiri sähköpostiosoite pullah @ suomi24.fi (jätä nuo tyhjät paikat tuosta @-merkin molemmin puolin pois) |