|
06.06.2010 - 09:26
Toisiin YO-juhliin toivottiin kahta kakku Sanrion Dear Daniel-aiheella. Ne, joille tämä ei ole ennentään tuttu (minut mukaan lukien) tämä hahmo on siis Hello Kittyn poikaystävä... Aika paljon heissä on samaa näköäkin :o) Toisesta kakusta toivottiin muotokakkua.
Paistoin kakkua varten suuren sokerikakkupohjan säädettävässä(neliskanttisessa)irtoreunavuoassa. Piirsin mallin leivinpaperille ja sen mukaan jäähtyneestä pohjasta leikkasin muodon. Täytin toiveen mukaan mansikkamoussella, kostutus appelsiinimehua. Kun täyte oli tarpeeksi jähmettynyt, kuorrutin kakun ohuelti sokericremellä. Päällinen on marsipaania ja osaksi marsipaanin ja ticcinomassan(sokerimassa) sekoitusta.
|
Kirjoittaja
www.pullahiiri.com
Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan! Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun. Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien. Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com. Taru Vihavainen PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJA JULKAISTAAN HELMIKUUSSA 2012. KAKKUKILPAILU ALKAA 15.2.2012. Kategoriat
Arkisto
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!
Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!
Yhteystiedot
Pullahiiri sähköpostiosoite pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois) (Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012) |
Hieno idea tällanen kakku lakkiastarjottavaks, eikä ainainen perinteinen :)))
Nami-Hiiri ja Noora: Kiitos!
Rouva V: Tosiaan minullekin ihan uusi tuttavuus... Oli kyllä juhlissa herättänyt keskustelua hieman "ei niin perinteinen" kakku :o)