03.11.2011 - 07:12

Meillä lapset syövät lähes joka ilta ja aamu puuroa. Esikoinen haluaa puuronsa, vaikka muuta olisikin tarjolla. Pienemmät hauaisivat useammin jotain muuta, kuten leipää. Eräänä iltana mieheni ollessa työreissussa pohdimme lasten kanssa mitä tekisimme iltapalaksi. Rieskaleivät ovat lasten suosikkeja leivistä meillä. Lopulta löysin Kotilieden nettisivuilta kaurarieskan reseptin, joka oli mielestäni hyvä kompromissi. Siinä reseptin pohjana toimi kaurapuuro :o) Tein tuolla alla olevalla reseptillä eli puolikkaan satsin alkuperäisestä ohjeesta. Nämä ovat myös hyviä leivottavia ylijäämäpuurosta, jos joskus tulee puuroa keiteltyä liikaa. Esimerkiksi aamupuuron käyttö välipalarieskoissa.




Röply- eli kaurarieskat

(9 kpl pieniä rieskoja)


1/2 l lähes kiehuvaa vettä

250g kaurahiutaleita

1 1/2 tl suolaa

1 -1 1/2 dl vehnäjauhoja


Sekoita kuuma vesi, suola ja kaurahiutaleet keskenään ja anna jäähtyä. Mittaa vehnäjauhot ja vaivaa vähitellen joukkoon.

Itse pyörittelin taikinan 9 palloksi ja painelin pelleille ohuiksi rieskoiksi jauhojen avulla. Pistele rieskat haarukalla. Paista 250 asteessa noin 10-12minuuttia.

Anna jäähtyä liinan alla päällekäin.

Meillä nämä menivät niin kuumina syöntiin, että ei paljon jäähdytelty... Voinkin suli heti leipien päälle...


Nopea ja helppo iltapala!


Houtten kirjoitti 03.11.2011 - 15:06
Kiva välipalavinkki, kiitos!
paginas facebook empresas kirjoitti 03.11.2011 - 21:55
interesting post, pretty much covered it all for me, thanks.
Mari kirjoitti 10.11.2011 - 22:43
Kokeiluun menee nämäkin! :) Meillä tosin asustaa kaura-allergikko, voiko nämä korvata muilla hiutaleilla? Vehnä, ruis??
Pullahiiri kirjoitti 11.11.2011 - 08:44
Mari: Kyllä voi korvata muillakin hiutaleilla.
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

www.pullahiiri.com

Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan!

Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun.

Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien.

Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com.

Taru Vihavainen

NYT VOIT TILATA PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJAN SUORAAN KUSTANTAJALTA ILMAN POSTIKULUJA!
KLIKKAA KUVAA LUKEAKSESI LISÄÄ!




Pullahiiren leivontanurkka nyt myös facebookissa!

Kävijälaskuri

Ilmainen www-laskuri

11.12.06 lähtien
Ja kävijälaskuri taas sekoilee
16.6.2007
Kurkistus blogiini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  


  
 
 

   




 









 
 

 






 

 

Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!


Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!

 


Yhteystiedot

Pullahiiri

sähköpostiosoite

pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois)

(Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012)

})();