|
06.11.2011 - 10:26
Nyt siirrytään hetkeksi pois hempeistä väreistä kohti hämähäkkien, noitien ja muiden velhojen maailmaa. Vietimme nimittäin lähinaapureiden kanssa Pyhäinpäivän iltaa Halloween-juhlien merkeissä! Tarjoilut hoidimme meillä nyyttikestiperiaatteella. Tein tarjolle mm. näitä verisiä noidan sormia. Noidan sormet ovat aika yleinen leivonnainen Halloween-juhliin Amerikassa. Itse kuitenkin halusin siihen vielä jotain ekstraa ja päädyin täyttämään sormet mansikkamarmeladilla.
Veriset noidan sormet (noin 18-20 kpl)
250g voita 200g sokeria 1 rkl vaniljasokeria 1 kanamuna 350g jauhoja mansikkamarmeladi Vatkaa voi ja sokeri sekä vaniljasokeri vaahdoksi. Lisää koko ajan vatkaten kanamuna joukkoon. Lisää jauhot ja sekoita massa tasaiseksi joko sähkövatkaimella vatkaten tai käsin nyppien. Laita taikina noin 15-30 minuutin ajaksi jääkaappiin. Kauli taikina jauhoja apuna käyttäen isoksi levyksi. Leikkaa taikina levy noin 4cm x 7cm paloihin. Laita mansikkamarmeladi pakastepussiin ja leikkaa yhdestä kulmasta pieni pala pois. Pursota marmeladi pussin reijästä pitkittäin jokaisen palan päälle. Rullaa palat kuin kääretorttu, niin että marmeladi jää rullan keskelle. Käännä pötköt saumakohta alaspäin leivinpaperin päälle uunipellille.
Muotoile pötköjen päät kiinni ja työnnä jokaiseen pötköön manteli kynneksi.
Painele pienellä haarukalla tai vastaavalla sorminiveliin hieman "kurttuja". Muotoile samalla sormen muotoja pikkuleipiin. Paista pikkuleipiä noin 12-15 minuuttia 175 asteessa.
Laita marmeladia vielä toiseen pakastepussiin ja leikkaa pussin kulmaan pienen pieni reikä. Pursota marmeladia kynnen viereen ihan vähän vereksi.
AiDA kirjoitti 06.11.2011 - 11:31
Pystyisköhän niitä syömään kun on niin aidon näköisiä(?) :)
Siru kirjoitti 08.11.2011 - 12:31
Yäääks, kun on niin kammottavan ihania :DDDDDD
|
Kirjoittaja
www.pullahiiri.com
Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan! Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun. Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien. Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com. Taru Vihavainen
NYT VOIT TILATA PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJAN SUORAAN KUSTANTAJALTA ILMAN POSTIKULUJA! Kategoriat
Arkisto
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!
Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!
Yhteystiedot
Pullahiiri sähköpostiosoite pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois) (Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012) |