06.11.2011 - 12:04

Vietimme eilen illalla naapureiden kanssa todella mukavia Halloween-juhlia. Kiersimme koko porukalla talosta taloon ja jokaisessa talossa oli oma "tapahtumansa". Koko juhlaporukka oli pukeutunut vielä teeman mukaisesti!

Ensimmäisessä talossa saimme verenpunaiset tervetuliaismaljat. Lapsille oli ohjelmanumerona ongintaa, jossa oikeisen saaliiden eli karkkikippojen ja pääkallojen  lisäksi oli saaliina rottia yms. ei niin toivottuja saaliita.  Seuraavassa talossa oli aarteenetsintää ja halloween-aiheisia tatuointeja lapsille. Kolmannessa talossa oli myös punaista janojuomaa sekä halloween-aiheista askartelua. Lopuksi kokoonnuimme meille nyyttikestien merkeissä. Tarjoilun lisäksi meidän talossa oli ohjelmassa hämähäkinseitin läpi kävelyä pimeään huoneeseen, josta piti tunnustelemalla löytää oma aarre. Lapset saivat aarteina ammuttavia valohyrriä sekä pienet noidanpadat, joissa oli pieniä teemaan sopivia karkkeja!




Pihallamme lenteli Kornelius niminen noita (esikoisen keksimä nimi), joka toivotti kaikki vieraat tervetulleiksi. Tähän idea lähti kauppakeskus Jumbosta, jossa noita lenteli luudalla katossa. Täytin lasten mustan toppapuvun huppuineen lakanoilla ja vilteillä. Hupun päälle laitoin ostamani noitanaamarin, jossa oli myös hiukset mukana. Naamarin päälle laitoin vielä lasten noitahatun, niin ja tietysti hanskat käsiin ja paksut sukat jalkoihin. Selkäänsä noita sai ison viltin. Noidan luudan teimme lasten kanssa lähimetsästä haetuista risuista ja isosta oksasta.




Tässä vielä muutama kattauskuva ennen vieraiden saapumista:




Tämä yllä oleva kuva on aikuisten ruokapöydästä. Tässä väreinä musta ja oranssi.




Tämä kuva lastenpöydästä, jossa hähäkinseittiä levitetty liilan pöytäliinan päälle. Seitistä löytyi vaikka mitä ötököitä, kun oikein tarkkaan katsoi.


Tarjolla oli:




Naapurin tekemiä naama-sämpylöitä, manteli-rusinakärpsäillä koristeluina.




Lisäksi oli vielä tomaatti-feta-oliivi-basilikaötököitä (?), feta-pinaattipiirakkaa, tomaatti-mozzarellapiirakkaa, kinkkupastasalaattia sekä broileripastasalaattia. Lastenpöydästä löytyi vielä sorminakkeja sekä lihapullacocktailtikkuja. Herkullisia kaikki tarjottavat!



Lisäksi oli makeana tarjottavana Mangohyydykekakkua.



Noidan sormia.

Niin ja lisäksi sipsejä, keksejä sekä pikku pullia.


Kiitokset kaikille juhliin osallistuneille!

Hanna kirjoitti 06.11.2011 - 13:48
Kuulostaapa namilta tuo mangokakku, noidan sormet todettiinkin ihan mukavan makuisiksi, ei ole liian makeita, kauniit tarjoilut :)
Tiia/Tigen keittiössä kirjoitti 06.11.2011 - 14:54
Mahtavat tarjoilut! Ja nuo sormet, hyrr.. :D
Melody kirjoitti 06.11.2011 - 18:22
Upeat juhlat jälleen kerran! Onpas tosiaan korkea tuo mangokakku. :)
nami-hiiri kirjoitti 06.11.2011 - 21:29
Hyytävän karmean ihanat juhlat !
Tinuski kirjoitti 06.11.2011 - 22:50
Huikeat järjestelyt teillä ollut naapurien kanssa. Siinä on naapurisopu kohdillaan. Ja tarjoilut viimeisen päälle hienot, kaikkine Korneliuksineen, wau!!
Henskis kirjoitti 08.11.2011 - 23:56
Vautsi mitkä tarjoilut! =)
Pullahiiri kirjoitti 09.11.2011 - 07:24
Kiitos kommenteista! Tosiaan meillä OLI mahtavat tarjottavat ja meillä ON mahtavat naapurit! Naapurisopukin on kohdallaan!
Katsotaan alkaako tästä vuosien perinne :o)
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

www.pullahiiri.com

Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan!

Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun.

Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien.

Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com.

Taru Vihavainen

NYT VOIT TILATA PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJAN SUORAAN KUSTANTAJALTA ILMAN POSTIKULUJA!
KLIKKAA KUVAA LUKEAKSESI LISÄÄ!




Pullahiiren leivontanurkka nyt myös facebookissa!

Kävijälaskuri

Ilmainen www-laskuri

11.12.06 lähtien
Ja kävijälaskuri taas sekoilee
16.6.2007
Kurkistus blogiini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  


  
 
 

   




 









 
 

 






 

 

Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!


Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!

 


Yhteystiedot

Pullahiiri

sähköpostiosoite

pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois)

(Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012)

})();