|
15.11.2011 - 11:41
Juhlistimme isänpäivää aamusta oman perheen kesken. Lapset olivat askarrelleet kovasti kortteja sekä pieniä paketteja koulussa ja kerhossa. Isä sai herätä onnittelulauluihin. Laulujen jälkeen tarjolla oli pöytään katettu aamiainen. Tarjolla oli mm. karjalanpiirakoita, tuoreita sämpylöitä, leikkeleitä, juustoa, tuoreita suklaa-pähkinäkeksejä, banoffeeta. Esikoinen tokaisikin, että miksi ei meillä voi olla tällainen aamupala aina... :o) Tässä muutamia kuvia aamun tarjoiluista:
Tässä kahden nuorimman (5v. ja 2v.) aikaan saannos äidin pienellä avustuksella. Kinuski piti äidin keittää ja muuten hääriä taka-alalla.
. Karjalanpiirakoita ja tuoreita sämpylöitä Karjalanpiirakat oli suoraan kaupan pakastealtaasta, mutta samalla kun näitä paistelin, niin tuli mieleeni, että miksi en seuraavalla karjanpiirakan leipomiskerralla tee piirakoita raakapakasteina omaan pakkaseen. Saisi sitten niitä omia herkullisia karjalanpiirakoita tarjolle pienellä vaivalla. Lisäksi tarjolla oli kylmäleivontana tehtyjä sämpylöitä. Nämä eivät oleet niin täydellisiä kuin viimeksi, mutta ihan hyviä kyllä.
Suklaiset pähkinäkeksit
Aamulla isän vielä nukkuessa nuorimmaisen kanssa paistoimme aamupalakeksit iskää odottamaan. Viikonloppuaamuisin meillä on välillä aamupalakeksejä, jotka ovat tietyn merkkisiä cookies-tyyppisiä keksejä. Nyt päätimme yllättää isän ihan omilla Cookieseilla. Näihin tuli cashewpähkinöitä sekä maitosuklaata.
Pioni kirjoitti 15.11.2011 - 16:22
Ihana aamupala... tuollaisen jos saisi tosiaan joka aamu sänkyyn tarjoiltuna. =)
Tinuski kirjoitti 15.11.2011 - 23:11
Niinpä, kunpa saisikin tuollaisen aamupalan jos ei nyt sänkyyn niin ainakin valmiiksi laitettuna!
Pullahiiri kirjoitti 16.11.2011 - 01:04
Pioni ja Tinuski: Tosiaan meillä ei voi ajatellakaan lasten kanssa kannettavan aamiaista sänkyyn, koska kaikki olisivat pitkin poikin. Sen verran nuo pienokaiset ovat eläväisiä :o)
|
Kirjoittaja
www.pullahiiri.com
Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan! Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun. Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien. Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com. Taru Vihavainen
NYT VOIT TILATA PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJAN SUORAAN KUSTANTAJALTA ILMAN POSTIKULUJA! Kategoriat
Arkisto
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!
Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!
Yhteystiedot
Pullahiiri sähköpostiosoite pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois) (Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012) |