|
23.11.2011 - 00:22
Taas muffinssireseptiä, mutta taas hieman erilaisella kuorrutuksella. Suklaaganache on kermasta ja suklaasta tehty vaahto. Erittäin herkullinen ja helppo valmistaa, kunhan muistaa tehdä sen jo hyvissä ajoin jäähtymään. Suklaaganachea voi käyttää niin kakun kuin muffinssien kuorrutteena joko vatkaamattomana tai vatkattuna. Sillä voi kuorruttaa kakun lämpimänä, jolloin saa tasaisen suklaaminnan koko kakkuun tai sitten pursottaa kylmänä joko vatkattuna tai vatkaamattomana. Suklaan määrä vaikuttaa ganachen paksuuteen.
Tein viikonlopuksi tuttavaperheen lapselle synttäritarjoiluja. Kuorrutin täytekakun suklaaganachella, jota sitten varasin varmuuden vuoksi reilusti... Koska tuota kuorrutetta jäi yli jonkin verran, joten paistoin äkkiä suklaamuffinsseja satsin ja niihin laitoin kuorrutteeksi tuota suklaaganachea sekä samanlaisen koristuksen kuin itse kakkuun. Muffinssireseptinä toimii jo monesti hyväksi havaitsemani (eli nopea ja helppo) suklaamuffinssiresepti.
Suklaaganache kuorrutteiset Suklaamuffinssit (Noin 30 kpl minimuffinsseja)
2 dl sokeria 2 dl vehnäjauhoja 3/4 dl kaakaojauhetta 1 tl leivinjauhetta 1/2 tl suolaa 2 tl vaniljasokeria 1 dl maitoa 2 kananmunaa 1/2 dl öljyä
Kuorrutus: 150g suklaata (maito-/tummaasuklaata) 2 dl kermaa
Mittaa ensin kuivat aineet yhteen kulhoon ja sekoita ne keskenään. Sekoita toisessa kulhossa maito, kananmunat sekä öljy keskenään ja lisää ne sekoittaen kuivin aineiden joukkoon. Sekoita tasaiseksi ja jaa paperisiin minimuffinssivuokiin. Jos et halua muffinssien leviävän vaan kohoavan, niin käytä muffinssipeltiä. Paista 175 asteessa noin 12 minuutin ajan. Nosta ritilälle jäähtymään. Kuumenna kerma ja paloittele sekaan suklaa. Sekoittele sen aikaa, että suklaa sulaa. Nosta pois levyltä ja kaada kulhoon. Jäähdytä jääkaappikylmäksi eli ainakin muutamien tuntien ajan, mielellään yön yli. Vatkaa kylmä suklaakerma vaahdoksi. Laita vaahto pursotin pussiin ja pursota muffinssien päälle. Koristele esimerkiksi sokerimassa/marsipaanikoristeilla. Käytin tyllana isoa puoreäpäistä tyllaa. Vinkki! Voit valmistaa ganachen myös pilkkomalla suklaan astiaan ja kaataa kuumennetun kerman suklaan päälle. Tämän jälkeen seosta sekoitellaan, kunnes suklaa on täysin sulanut. Tämä taitaa olla "oikeaoppinen" ganachen valmistaminen, jos Wikipediaan on uskominen.
Nämä lähtivät sitten kakun mukana sankarittaren juhlapöytään tarjolle! Näissä synttäritarjoiluissa ei suklaata säästelty :o)
Katarina kirjoitti 23.11.2011 - 04:30
Todella kauniita, taas kerran :)
Hönttä kirjoitti 23.11.2011 - 11:24
Voi, onpa kauniita!!
Pullahiiri kirjoitti 26.11.2011 - 23:29
Kiitos teille ihanista kommenteistanne! Mielestäni nämä olivat todella herkullisia. Reseptiäkin kuorrutteeseen kyseltiin eli luulen/toivon näiden maistuneen myös juhlaväelle :o)
|
Kirjoittaja
www.pullahiiri.com
Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan! Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun. Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien. Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com. Taru Vihavainen
NYT VOIT TILATA PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJAN SUORAAN KUSTANTAJALTA ILMAN POSTIKULUJA! Kategoriat
Arkisto
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!
Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!
Yhteystiedot
Pullahiiri sähköpostiosoite pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois) (Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012) |