|
26.11.2011 - 23:27
Tuttavaperheessä vietettiin tyttären syntymäpäiviä. Toiveena neidillä oli, että kakku olisi Suklainen (isolla S:llä eli tosi suklainen) ja siinä olisi koristeena limen vihreä R-kirjain sekä kukkia. Tässä minun tekeleeni noista toiveista. Tämän kakun kanssa tarjolle meni myös nämä muffinssit.
Nyt on käynyt niin hassusti, etten löydä kakun reseptiä mistään. Oikeastaan pohjan ja kuorrutteen reseptit löytyvät, mutta täytettä ei... Kuorrutteena on siis tuo sama kuin tarjolle menneissä muffinsseissa on kuorrute eli suklaaganache. Kakkua varten tein vaan 5 dl kermaa ja 400 g suklaata (tummaa 200 g ja maito 200 g). Tuosta satsista jäi kuitenkin noiden muffinssien kuorrutteen verran yli... Jos tuo täytekin tulee jollain lapulla esiin, niin päivitän koko reseptin tänne kerralla! Koristeet on sokerimassaa.
Tässä vielä kuva muffinsseista, jotka on kuorrutettu samoilla kukilla ja lehdillä.
Onnea Reetalle vielä tätäkin kautta! |
Kirjoittaja
www.pullahiiri.com
Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan! Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun. Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien. Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com. Taru Vihavainen
NYT VOIT TILATA PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJAN SUORAAN KUSTANTAJALTA ILMAN POSTIKULUJA! Kategoriat
Arkisto
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!
Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!
Yhteystiedot
Pullahiiri sähköpostiosoite pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois) (Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012) |