|
14.12.2011 - 00:01
Tämä 14.12. päivämäärä on meidän perheessämme oikein juhlapäivä! Kolme vuotta sitten aamuvarhaisella suuntasimme mieheni kanssa Naistenklinikalle. Tänään saamme juhlistaa kuopuksemme 3. syntymäpäivää! Tuossa aikaisemmin jo kinuskin keittelystä puhuttiin, mutta nyt 14. luukusta paljastuu vuorostaan sitten hieman paksummaksi keitetty kinuski. Karamellin pureskeltavuus riippuu siitä kuinka kuumaksi seoksen keittää. Itse pidän karamelleista, jotka ovat ihanan pehmoisia. Nämä olivat juuri sellaisia.
Kermatoffee 5 dl kermaa 250g sokeria 120 g glukoosia (panimosokeri) 2 tl vaniljasokeria
Mittaa kaikki ainekset vaniljasokeria lukuunottamatta paksupohjaiseen kattilaan. Laita lämpömittari myös kattilaan, niin pystyt seurailemaan tarkasti seoksen lämpötilaa. Keittele seosta kunnes se saavuttaa 125 asteen lämpötilan. Lisää vaniljasokeri sekaan ja kaada seos kevyesti öljytylle leivinpaperille, joka on asetettu vuokaan. Vuoan koko riippuu siitä kuinka paksuja kinuskeja haluaa. Itse käytin noin 20x25 cm kokoista astiaa. Anna kermatoffeiden jäähtyä jääkaapissa ja leikkaa jähmettyneet karkit terävällä veitsellä sopiviksi paloiksi. Kääri kermatoffeet leivinpaperiin tai kirkkaaseen paperiin. Itse käytin paistopussia, jonka leikkasin sopivan kokoisiin paloihin.
Pakkasin paistopussipapereihin käärityt namit pieneen pussiin ja tein pussin päälle pahvista pienen "etiketin". Etikentin takapuolelle kirjoitin raaka-ainetiedot sekä tekopäivän ja säilytysohjeen (säilytys:viileässä). Etupuolelle sitten tuon kermatoffee-tekstin sekä pienen pinkin piparkakun joulu-toivotuksineen.
Voit myös maustaa kermatoffeita esimerkiksi piparminttuöljyllä, pähkinärouheella, appelsiininkuorella tmv. oman maun mukaan.
|
Kirjoittaja
www.pullahiiri.com
Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan! Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun. Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien. Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com. Taru Vihavainen
NYT VOIT TILATA PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJAN SUORAAN KUSTANTAJALTA ILMAN POSTIKULUJA! Kategoriat
Arkisto
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!
Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!
Yhteystiedot
Pullahiiri sähköpostiosoite pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois) (Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012) |
Kiitos jo etukäteen ja mukavaa joulun aikaa kaikille!
Elina ja Kotiäiti: Tuo glukoosi on hieman vieraampi aines tavallisessa kotikeittiössä, mutta sitä myydään ihan tavallisissa kaupoissa (isommissa marketeissa) joko sokerihyllystä tai panimohyllystä panimosokerin nimellä. Se on jauhemaista ja hinta on muutaman euron tietämillä suuressa paketissa. Nestemäistä glukoosia on myynnissä ainakin leivontatarvikekaupoissa. Itse olen käyttänyt vain tuota jauhemaista glukoosia ja hyvin olen sen kanssa leivonnassa pärjäillyt. Tuosta panimosokerista voi tehdä nestemäistä glukoosia lisäämällä siihen vettä. Tätä en ole itse vielä nestemäisenä mihinkään reseptiin kokeillut. Jos kuitenkin haluaa jättää glukoosin pois, niin tarkalleen ottaen en osaa sanoa kuinka käy. Ihan sokerilla sitä ei pysty korvaamaan. Ehkä kokeilisin ensiksi vaalean siirapin käyttöä, mutta lopputuloksesta ei ole varmaa tietoa. Tuo glukoosi auttaa minun käsityksieni mukaan sitä, ettei kermatoffee kristallisoidu eli muutu rakeiseksi niin helposti sekä tietysti tuo lisämakeutta ja kiiltoa karamelleihin. Suosittelen siis käyttämään alkuperäistä reseptiä vastaavan lopputuloksen saamiseksi.
Jenna: Kiitos! Kiva, jos saan innostettua blogini lukijoita kokeilemaan erilaisia reseptejä. Muutamia lahjavinkkejä lisää vielä tulossa joulukalenteriin :o)
Elina: Tulikin kirjattua jo sinun kommentointisi aikana tuo glukoosin ostopaikka. Itse olen löytänyt ainakin s-marketeista ja Citymarketeista. Prismasta en ole aivan varma, mutta uskon sieltäkin löytyvän kun pienemmästäkin saman ketjun myymälästä löytyy. Tosiaan 2-3 euroa muistaakseni maksaa 1 kilon pussi.
Anskuli: Kiitos! Ei muuta kuin glukoosin hankintaan ja kermatoffeen keittoon :o)
Paljon onnea päivänsankarille!!
Piialle joka etsii panimosokeria Turusta voin kertoa että löytyy ainakin Wiklundin Herkun sokeriosastolta.
Itse asiassa löysin panimosokeria juuri sattumalta Myllyn Prismasta ;)
Kauanko keittoaika on suunnilleen. En saanut kymmenessä minuutissa mittaria nousemaan yli 104 asteen (kokeilin kahdella eri mittarilla).
Nyt odotellaan jäähtymistä. Pienet maistiaiset otin kattilasta ja maistui loistavalle. Paljon paremmalle kun voita sisältävät versiot, mutta sehän onkin jo makuasia.
Piia vielä kysymykseesi. Onko ihan todella valuvaa, vai menisikö esimerkiksi Banofee-piirakassa. Siihenhän tulee kinuskia ja tuo on aika vastaavaa. Ohjeen löydät muistaakseni makeat leivonnaiset osiosta. Korvaat vaan kondensoidun maidon tuolla kinuskilla. Namiohjetta en osaa näin ihan suoriltaa sinulle antaa.
Tuo oli kyllä kylmästä huolimatta pehmeää valmiina eli kyllä nyt lämpömittaria syyttäisin tai ainesuhteita.