18.01.2012 - 19:10

Tosiaan, viime viikonloppuna tuli taas yksi vuosi minulle lisää. Niin ne vuodet vierii ja ikä lisääntyy, vaikka eihän sitä itse huomaakaan. Tämä kakku on ollut yksi meidän perheen/tuttavapiirin suosikeista niin kauan kun äitini on sitä tehnyt. Tässä kakussa helppoutta tuo vielä se, että pohjat voi paistaa vaikka monta päivää etukäteenkin, kunhan säilyttää ne esimerkiksi kakkulaatikossa.




Tähän kakkuun löytyy reseptikin jo täältä blogistani muutaman vuoden takaa. Tässä välissäkin sitä on aina ajoittain tullut tehtyä, mutta blogipäivitykset ovat niiltä kerroilta jääneet. Kakkuun tulee kolme makeaa marenkikerrosta sekä ihana kermainen täyte. Kesäisin kakkuun on ihana käyttää tuoreita mansikoita tai vadelmia sekä täytteeseen että koristeluun, mutta näin talvella laitoin sisälle mansikkahilloa ja kermavaahtoa.




Tällä kertaa koristelin kakun syötävillä kukilla, vaikka kukaan vieraista ei tainnut kukkia syödäkään :o)


Tuitun Tupsut kirjoitti 18.01.2012 - 19:30
Kakku näyttää komealta. Ohjettakin kävin kurkkaamassa, täytyy joskus kokeilla.
Onnea sinulle näin jälkikäteen, sekä mukavaa viikonjatkoa.
Outi kirjoitti 18.01.2012 - 20:33
Onnea!:)
Krisse kirjoitti 19.01.2012 - 07:20
Onnea syntymäpäiväsi johdosta!
Tarja  kirjoitti 19.01.2012 - 09:18
Onnea ! Onnea !
On se niiiin herkullisen näköinen ! Nam ! Yritän kopasata viikonlopulle kakkun tästä. Ukkeli täyttää 50v jota pienesti juhlitaan.
nami-hiiri kirjoitti 19.01.2012 - 09:59
Paljon onnea, Pullahiirelle!
Kaunis kakku, söitkö muuten itse yhtään orvokkia?
Pullahiiri kirjoitti 19.01.2012 - 11:35
Kiitokset onnitteluista!
Tarja: Ei muuta kuin marengit uuniin kuivumaan ja viikonloppuna herkuttelemaan. Kyllä vaan on niin hyvää, vaikka hieman aikaa vievääkin. Parasta on herkullinen lopputulos.
nami-hiiri: Enpä syönyt. Vielä niitä olisi tuolla jääkaapissa muutama paketissa, mutta taitaa niiden syöminen jäädä :o) Meidän 5v. neitokainen hieman maisteli, mutta ei ollut kuuleman mukaan hyvää...
Essuliini kirjoitti 19.01.2012 - 15:20
Paljon onnea Pullahiirelle! :)
Minna kirjoitti 19.01.2012 - 16:40
Myöhästyneet synttärionnittelut!
Eveliina/LeivinLiina kirjoitti 19.01.2012 - 16:45
Paljon onnea minunkin puolestani! Paljon oli tullut hienoja postauksia sitten viime käyntini :)
Anskuli kirjoitti 19.01.2012 - 18:12
Myöhästyneet onnittelut täältäkin :)
Herkullisen näköinen kakku! Pakko kysyä että miten tuollaisen kakun leikkaaminen onnistuu, pehmeneekö marenki kun siinä on ne täytteet vai onko kovaa? Mureneeko leikatessa :) Vois kokeilla tuota pojan synttäreille..
Pullahiiri kirjoitti 22.01.2012 - 13:17
Kiitos vielä onnitteluista :o)
Anskuli: Marenki pehmenee ajan kanssa, mutta yleensä on tarkoitus tarjoilla kakku rapeana. Veitsellä ja kakkulapiolla leikaten kakkua "murentelimme" eli ei leikkaannu samalla tapaa kuin täytekakku. Murentuu leikatessaan, mutta on vaan niin hyvää :o)
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

www.pullahiiri.com

Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan!

Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun.

Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien.

Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com.

Taru Vihavainen

NYT VOIT TILATA PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJAN SUORAAN KUSTANTAJALTA ILMAN POSTIKULUJA!
KLIKKAA KUVAA LUKEAKSESI LISÄÄ!

Kävijälaskuri

Ilmainen www-laskuri

11.12.06 lähtien
Ja kävijälaskuri taas sekoilee
16.6.2007
Kurkistus blogiini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

   

 



 
   








 

























 

Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!


Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!

 


Yhteystiedot

Pullahiiri

sähköpostiosoite

pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois)

(Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012)

})();