14.02.2012 - 00:01

Ystävänpäivä on ihana herkuttelupäivä ja ystävien muistamisen päivä. Olen itse sitä mieltä, että on hyvä olla yksi päivä vuodessa, joka muistuttaa ystävien olemassa olosta, mutta jokaisen päivän pitäisi kuitenkin arjessa olla se oman ystävän tai omien ystävien päivä. Jos nyt ystävänpäivänä jäi kortit laittamatta postiin tai jokin kiva mielessä pyörinyt yllätys tekemättä, niin tee se vaikka huomenna. Myös silloin on tärkeä muistaa omaa ystävää! Muistaminen voi olla vaikka yhteydenotto kirjeitse, sähköpostilla tai puhelinsoitolla!


 

 


Suklaamuffinssit marenkikuorrutteella

(noin 30-40 minimuffinssia)

Muffinssit

2 dl sokeria

2 dl vehnäjauhoja

3/4 dl kaakaojauhetta

1 tl leivinjauhetta

1/2 tl suolaa

2 tl vaniljasokeria

1 dl maitoa

2 kananmunaa

1/2 dl öljyä


Kuorrutus

1 1/2 dl sokeria

2 rkl punajuurien lientä

3 rkl vettä

2 valkuaista

(sydänkoristeita)


Mittaa ensin kuivat aineet yhteen kulhoon ja sekoita ne keskenään. Sekoita toisessa kulhossa maito, kananmunat sekä öljy keskenään ja lisää ne sekoittaen kuivin aineiden joukkoon. Sekoita tasaiseksi ja jaa paperisiin minimuffinssivuokiin. Jos et halua muffinssien leviävän vaan kohoavan, niin käytä muffinssipeltiä. Paista 175 asteessa noin 12 minuutin ajan. Nosta ritilälle jäähtymään.

Mittaa kattilaan sokeri sekä punajuuriliemi ja vesi. Laita lämpömittari kattilaan ja kansi kattilan päälle. Kuumenna seosta siirapiksi noin 116-120 asteeseen. Kuumentamisen aikana laita valkuaiset kuumuutta kestävään (mielellään metalliseen) vatkauskulhoon ja vatkaa valkuaisia vaahdoksi. Kun sokeriliemen lämpötila on kohonnut haluttuun asteeseen, kaada liemi valkuaisten sekaan ja vatkaa kunnes vaahto on jäähtynyt.

Nosta vaahto pursotuspussiin, johon olet valinnut haluamasi pursotusterän eli -tyllan. Pursottele muffissien päälle haluamasi näköinen kuorrute. Kuvan muffinsseissa käytetty pyöreäpäivä tyllaa. Ripottele päälle koristeita.




Haluan toivottaa omalta osaltani hyvää ystävänpäivää kaikille blogini lukijoille sekä blogikavereille ja tietysti kaikille "oikean elämän" ystäville - niin vanhoille (lapsuuden ajoista asti ystävinä olleille ystäville) kuin uusillekin!

 

Sohvi kirjoitti 14.02.2012 - 00:42
Voi miten ihanan näköisiä! Jätetäänkö marengit kypsentämättä?
Katarina kirjoitti 14.02.2012 - 03:48
Hyvää ystävänpäivää! Kauniita muffinsseja!
Krisse kirjoitti 14.02.2012 - 07:49
Hyvää Ystävänpäivää Sinullekin, Pullahiiri!
Tättähäärä kirjoitti 14.02.2012 - 09:57
Hei, löysin blogiisi Leivotaan-lehden artikkelin myötä. Sinulla on aivan ihana blogi. Erityisesti huomiota kiinnitin kauniisiin kuviin! Niitä on ihana katsella!
Hyvää ystävänpäivää!
Herkkusuu kirjoitti 14.02.2012 - 11:51
Hyvää ystävänpäivää myös sinulle.
Annukka kirjoitti 14.02.2012 - 13:12
Herkullisen näköisiä muffinsseja.
Hyvää ystävänpäivää sinulle !
Anne kirjoitti 14.02.2012 - 13:36
Hyvää ystävänpäivää Taru!
Essuliini kirjoitti 14.02.2012 - 15:11
Oikein hyvää Ystävänpäivää! :)
Tinuski kirjoitti 14.02.2012 - 22:36
Voi mitä herkkua!
Ihanaa ystävänpäivän iltaa Taru :))
Jokey kirjoitti 14.02.2012 - 23:49
Ihania muffinsseja!
Hyvää ystävänpäivää.:)
Pullahiiri kirjoitti 15.02.2012 - 07:49
Kiitokset teille kaikille ihanista toivotuksista! Muistetaan ystäviä myös tänään - tavallisena arkipäivänä!
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

www.pullahiiri.com

Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan!

Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun.

Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien.

Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com.

Taru Vihavainen

NYT VOIT TILATA PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJAN SUORAAN KUSTANTAJALTA ILMAN POSTIKULUJA!
KLIKKAA KUVAA LUKEAKSESI LISÄÄ!




Pullahiiren leivontanurkka nyt myös facebookissa!

Kävijälaskuri

Ilmainen www-laskuri

11.12.06 lähtien
Ja kävijälaskuri taas sekoilee
16.6.2007
Kurkistus blogiini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  


  
 
 

   




 









 
 

 






 

 

Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!


Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!

 


Yhteystiedot

Pullahiiri

sähköpostiosoite

pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois)

(Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012)

})();