|
15.02.2012 - 23:30
Pitihän sitä suklaajäätelön kaveriksi kokeilla mansikkajäätelöäkin. Tästä tuli ehkä hieman rakeista, mutta kuitenkin ehkäpä parasta mansikkajäätelöä, mitä olen itse tehnyt. jäätelön voisi marmoroida vielä mansikkahillolla, jolloin ulknäöstä tulisi aika hauska.
Mansikkajäätelö
5 dl kermaa 1 prk kondensoitua maitoa (sellaisenaan, ei keitettynä) 250 g mansikkasosetta 3 rkl vaahterasiirappia (tai muuta makeutusta - voi jättää myös pois)
Vatkaa kerma vaahdoksi. Sekoittele konsdensoitu maito ja mansikkasose keskenään kulhossa. Lisää joukkoon halutessasi vaahterasiirappi. Nostele lopuksi kermavaahto joukkoon. Sekoita massa tasaiseksi ja kaada noin 1 1/2 litran kulhoon. Nosta pakkaseen ja anna olla siellä mielellään yön yli.
|
Kirjoittaja
www.pullahiiri.com
Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan! Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun. Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien. Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com. Taru Vihavainen
NYT VOIT TILATA PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJAN SUORAAN KUSTANTAJALTA ILMAN POSTIKULUJA! Kategoriat
Arkisto
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!
Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!
Yhteystiedot
Pullahiiri sähköpostiosoite pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois) (Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012) |
Dr.Sugar/Jonna: Kondensoitua maitoa on hyvä olla aina kaapissa varastossa, kun siitä saa vaikka mitä herkkuja aikaiseksi. Tuota on lisäksi saatavissa jo aika hyvin kaupoistakin, joten sekään ei ole enää niin suuri ongelma.
Anu/Makeaahyvää: Omia suosikkeja on tuo suklaa ja kinuski, koska ne ovat myös jätskikioskilla ovat omat suosikkini. Näitä voi sitten muunnella oman maun mukaan eli mansikan tilalle voi laittaa muita marjoja tai hedelmäsosetta. Mielessä on myös minttujäätelön tai minttusuklaajäätelön tekeminen.