20.11.2006 - 21:25
Löysin netistä erään appelsiinikakun ohjeen (www.pirkka.fi  mehevä appelsiinikakku), jota sitten muokkasin makuni mukaan.

Tässä siis muokattu ohje:

200g margariinia
2 dl sokeria
3 munaa
3 dl vehnäjauhoja
1 appelsiinin raastettu kuori
2rlk appelsiinimehua
2tl leivinjauhetta
1 tl vaniljasokeria

kostuke:
2 appelsiinin mehu (n.1.5dl)
1dl sokeria

kuorrute:
1 sitruunan mehu
tomusokeria

Vatkaa pehmeä margariini ja sokeri vaaleaksi. Lisää munat yksitellen koko ajan vatkaten. lisää vhnäjauhot, leivinjauho, vaniljasokeri sekä appelsiinin raastettu kuori. Lopuksi vielä appelsiinimehu.
Paista kakkua 175 astetta n.50min. Kumoa hieman jäähtynyt kakku ja pese vuoka. Laita kakku takaisin vuokaan ja valmista kostuke.
Mittaa kattilaan kahden appelsiinin mehu ja sokeri. Kuumenna kunnes sokeri on liuennut nesteeseen. Kaada kuuma appelsiini-sokeriseos kakun päälle kakkuvuokaan ja nosta kylmään jäähtymään. Anna olla jääkaapissa noin vuorokauden. Kumoa kakku tarjoiltavaksi. Kakku irtoaa helpommin vuuasta, jos pidät kakkuvuokaa hetken kuumassa vesihauteessa.
Sekoita päälle tulevan kuorrutteen ainekset. Purista sitruunasta mehu ja sekoita siihen tarvittava määrä tomusokeria. Lisää halutessasi vielä muutama tippa keltaista väriainetta ja ripottele päälle esim. nonparelleja tai raastettua appelsiinin/sitruunan kuorta.
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

www.pullahiiri.com

Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan!

Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun.

Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien.

Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com.

Taru Vihavainen

PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJA JULKAISTAAN HELMIKUUSSA 2012. KAKKUKILPAILU ALKAA 15.2.2012.


Kävijälaskuri

Ilmainen www-laskuri

11.12.06 lähtien
Ja kävijälaskuri taas sekoilee
16.6.2007
Kurkistus blogiini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

   

 



 
   








 

























 

Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!


Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!

 


Yhteystiedot

Pullahiiri

sähköpostiosoite

pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois)

(Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012)

})();