04.01.2007 - 23:08
Tässä tuoreita tänään leivottuja karjalanpiirakoita. Vai pitäisiköhän sanoa riisipiirakoita, niin ei voi kukaan haukkua noita mun rypytyksiäni?



Ohje, jolla minä nämä tein:

Riisipuuro:

2dl puuroriisiä
1l maitoa
suolaa

Teen itse puuron aina kerroskattilassa, joten nämä edellä mainitut aineet (paitsi suola) vaan kattilaan ja alakattilaan vettä kiehumaan ja annetaan hautua. Lisää suola kun puuro on valmista. Muutoin valmista puuro paketin ohjeen mukaan.

Kuoritaikina: (n.25 piirakkaa)

2dl kylmää vettä
1tl suolaa
4dl ruisjauhoja
2dl vehnäjauhoja

Lisää jauhot suolalla maustettuun veteen ja sekoita taikinaksi. Rullaa leivonta-alustalla taikinasta pitkä pötkö ja jaa se yhtä suuriin osiin. Pyörittele paloista palloja. Kauli pallot ohuiksi soikion mallisiksi "levyiksi" (Itse kaulin aina yhden pallon kerrallaan ja täytän). Laita keskelle täytettä ja rypytä reunat. Paista n.275 asteisessa uunissa 10-15 min. kunnes puuron pintaan tulee täpliä.

Voitelu:

kuumaa maitoa ja sulaa voita

Sulata voi kuuman maidon joukkoon ja voitele seoksella paistetut piirakat.


Hyviä ovat!! Itse laitan kyllä (syöjien pyynnöstä) täytettä niin paljon piirakoihin, että pitää tehdä puolitoista kertainen puuro tuohon kuoritaikinaan nähden.


Riikka kirjoitti 06.01.2007 - 21:41
Äsken vasta tänne löysin, ja kuola valuen katselin kakkujesi kuvia!! Ihan mahtavia!
Pullahiiri kirjoitti 06.01.2007 - 23:25
Kiva että tykkäsit! Kommentteja ja mielipiteitä on aina mukava saada!!
Justiina kirjoitti 10.01.2007 - 20:12
ihania:) en olekaan sitten pitkään aikaan tehnyt noita.) viimeksi taisin koulussa tehdä:) pitääkin kokeilla joku päivä:)
Herkkusuu kirjoitti 24.01.2007 - 16:52
Ihan hienojahan nuo sun karjalanpiirakat ovat näin Pohjois-Karjalasta kotoisin ja piirakan taitajana voin sanoa.
garmelli kirjoitti 25.01.2007 - 11:35
Herkullisen näköisiä piirakoita! :)
irma kirjoitti 13.05.2011 - 11:36
No, jopa ovat piirakan ronttosia!
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

www.pullahiiri.com

Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan!

Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun.

Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien.

Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com.

Taru Vihavainen

PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJA JULKAISTAAN HELMIKUUSSA 2012. KAKKUKILPAILU ALKAA 15.2.2012.


Kävijälaskuri

Ilmainen www-laskuri

11.12.06 lähtien
Ja kävijälaskuri taas sekoilee
16.6.2007
Kurkistus blogiini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

   

 



 
   








 

























 

Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!


Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!

 


Yhteystiedot

Pullahiiri

sähköpostiosoite

pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois)

(Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012)

})();