|
06.04.2007 - 13:24
eli jäädytetty Caipirinha juustokakku Löysin tällaisen reseptin kaupan tex-mex-osastolta. Siellä oli paljon uusia tuotteita Santa Marialta mm. näitä drinkkisekoituksia. Reseptivihkosesta bongasin tämän ohjeen. ![]() Tässä alkuperäinen ohje:
Muuntelin itse hieman, kun oli kermavaahto jo valmiina ja sokeroituna jääkaapissa käytin sen tähän kakkuun. Noita sokeri määriä piti sitten hieman miksailla maun mukaan. Käytin itse myös noita liivatelehtiä enkä jauhetta. Tein kakun kahteen pieneen vuokaan (18 cm ja olisikohan 10 cm), mutta on tarkoitettu tehtäväksi 24 cm vuokaan. Vielä ei olla kakkua maistettu, mutta annan tuomion kunhan makupalat on leikattu. Nyt kakku on sulamassa. Tämä kakku oli hyvää! Laitoin itse päälle coctail-hedelmiä ja kiiwi-hedelmää. Nuo hedelmät sopivat todella hyvin sitruksen makuun! Tässä vielä 30.3.2008 tekemästäni kakusta kuva. Tämä tuplamäärällä tehtynä. Käytin 4 liivatelehteä (liivatejauheen sijasta) ja hieman vähensin tuota tomusokerin määrää. ![]() |
Kirjoittaja
Pullahiiren leivontanurkka Taru Vihavainen
Sivut sisältävät lähinnä omia leipomuksiani. Olen ihan tavallinen kotiäiti ja rakastan kovasti leipomista. Välillä onnistun hyvin ja välillä uunissa käryää... Reseptit ovat vapaassa käytössä, mutta ethän kopioi kuvia blogistani! Voit lähettää minulle sähköpostia osoitteeseen: pullah( a )suomi24.fi Kategoriat
Arkisto
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!
Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!
Yhteystiedot
Pullahiiri sähköpostiosoite pullah @ suomi24.fi (jätä nuo tyhjät paikat tuosta @-merkin molemmin puolin pois) |
Iloista Pääsiäistä!!=)
Kakun makua kuvaa kyllä todella hyvin tuo raikkaus. Kannattaa kokeilla, jos vaan pitää sitruunaisesta mausta!
Mitäs luulet, onko estettä tarjoilla tää kakku ihan normaalisti hyydytettynä jääkaapissa, eikä pakastettuna?!?
Olisi lauantaina pojan synttärit ja ajattelin tehdä tätä, mutta kun vieraita tulee kuitenkin pitkin päivää eikä kertarysäyksellä :)
Varmaan jäädytettynä lötsähtää vaikka välillä jääkaappiin nostelisikin...
Pitää varmaan laittaa vähän reilummin liivatetta ainakin.
Täältä löytyi mukavia ohjeita, aurinkoisia kesäpäiviä.