|
01.06.2007 - 13:31
Tänään oli poikamme metsäkerhon kevätjuhlat. Teimme talkooporukalla tarjoiltavat ja minä lupasin tehdä muffinsseja. Mikäs nyt sen paremmin metsään eväiksi kahvin ja mehun kanssa sopisi kuin mustikkamuffinssit. ![]() Tein yhteensä 58 muffinssia, jolloin tein tämän taikinan viisinkertaisena ja kolmessa eri erässä, koska minulla oli vain kaksi muffinssivuokaa (yhteen meni 12 kpl), joissa nämä paistoin. Tällä perusreseptillä olen aikaisemminkin tehnyt mitä erilaisimpia muffinsseja ja aina on onnistunut. Tämä resepti löytyy netistä aika monestakin paikasta. Ohje: 3,5 dl vehnäjauhoja 2 dl sokeria 2 tl leivinjauhetta 2 tl vaniljasokeria 1 dl appelsiinimehua 2 munaa 100g margariinia sulatettuna 2 dl (pakaste)mustikoita Sekoita kuivataineet keskenään ja lisää joukkoon munat, mehu ja sula margariini. Lisää lopuksi jäiset mustikat. Jaa vuokiin ja paista noin 200 astetta (kiertoilmauunissa hieman vähemmän) 15-20 minuuttia. ![]()
tikkunekku kirjoitti 02.06.2007 - 00:24
Oletpa sinä ollut ahkera! Ihanan näköisiä muffinseja :P
Pullahiiri kirjoitti 03.06.2007 - 21:04
Tikkunekku: Onneksi tuo muffinssien leipominen käy nopeasti, kun ei tarvitse kuin sekoittaa ja laittaa vuokiin.
Essuliini kirjoitti 08.10.2007 - 19:18
Nämä oli todella hyviä! Tehtiin näitä poikani kanssa tänään, ja tästä tuli kyllä meidän perheen vakio-muffiniresepti! Helppo ja herkullinen. Laitoin noiden mustikoiden sijaan vain omenaraastetta, kun ei ole niitä mustikoita (surku) :)
Pullahiiri kirjoitti 09.10.2007 - 12:52
Essuliini: Kiva, että kokeilit! Tämä on hyvä perusresepti. Meilläkin oli poikani kaveri viime viikolla leikkimässä ja sitten jostain ihmeestä keksin heille ehdottaa leipomista. Innostuivat ja teimme juuri tällä reseptillä vadelma-mustikkamuffinsseja. Kiva kun lapset saavat ihan itse tehtyä hyvää aikaiseksi!
leipoja kirjoitti 23.01.2009 - 15:14
Hei! Tein näitä muffeja vadelmilla. Ne on vielä uunissa, mutta toivottavasti onnistuu. :) Mukava leipoa, kun on pakasteessa tilaa.
Lettis kirjoitti 18.08.2010 - 12:56
Meinaan tehä äitille yllätykseks :D Toivottavasti onnistuu :)
|
Kirjoittaja
www.pullahiiri.com
Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan! Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun. Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien. Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com. Taru Vihavainen PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJA JULKAISTAAN HELMIKUUSSA 2012. KAKKUKILPAILU ALKAA 15.2.2012. Kategoriat
Arkisto
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!
Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!
Yhteystiedot
Pullahiiri sähköpostiosoite pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois) (Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012) |